Izbori za narodne poslanike Narodne skupštine 2026.
Rezultati i kontrolori po vrsti naselja
Biračka mesta grupisana prema naselju u kom su, po popisu 2022: gradska i ostala naselja, naselja po broju stanovnika i po tome koliko su stanovnika izgubila ili dobila od 2011. Za svaku grupu: udeo svake liste u važećim glasovima i na koliko je biračkih mesta lista imala kontrolora.
Iste mere za svakoga, po redosledu glasova na celim izborima. Strana ništa ne rangira i ništa ne označava: pokazuje gde su glasovi i kontrolori, a ne zašto.
Naselje je poznato za 7.558 od 8.270 prebrojanih biračkih mesta u zemlji. Ostalih 712 ovde nema: rešenja o njihovim biračkim odborima ne daju adresu, ili su na Kosovu i Metohiji, gde popis nije sproveden.
Gradska i ostala naselja
Vrsta naselja kako je daje Republički zavod za statistiku.
Udeo u važećim glasovima
| Izborna lista | Sva naselja | Gradska | Ostala | Unutar opštinaostala − gradska, p. p. |
|---|---|---|---|---|
| Biračka mesta | 7.558 | 3.226 | 4.332 | |
| Naselja | 3.284 | 168 | 3.116 | |
| Upisani birači | 5.883.574 | 3.693.322 | 2.190.252 | |
| Izlaznost | 69,3% | 70,1% | 67,8% | |
| 3. Studentska lista | 53,9% | 60,1% | 42,9% | −12,4 |
| 1. Ujedinjena Srbija | 39,2% | 33,9% | 48,6% | +10,8 |
| 2. Faktor stabilnosti (Dačić) | 2,2% | 1,8% | 2,8% | +0,9 |
| 8. Autentična desnica | 0,9% | 1,0% | 0,7% | −0,1 |
| 5. SVM | 0,8% | 0,7% | 1,0% | +0,4 |
| 17. Albanska koalicija | 0,7% | 0,1% | 1,7% | +0,3 |
| 4. Ljudski (Ljajić) | 0,5% | 0,5% | 0,4% | 0,0 |
| 11. Pokret snaga Srbije (Karić) | 0,5% | 0,4% | 0,5% | 0,0 |
| 10. SDA Sandžaka | 0,3% | 0,3% | 0,3% | +0,2 |
| 9. Evropska Srbija | 0,3% | 0,4% | 0,2% | −0,1 |
| 6. SPP (Zukorlić) | 0,3% | 0,3% | 0,3% | +0,1 |
| 7. Ruska stranka | 0,2% | 0,1% | 0,2% | 0,0 |
| 14. Rusko-srpsko jedinstvo | 0,1% | 0,1% | 0,1% | 0,0 |
| 16. Alternativa za Srbiju (Gajić) | 0,1% | 0,1% | 0,1% | 0,0 |
| 18. Majka Srbija – Gruda | 0,1% | 0,1% | 0,1% | 0,0 |
| 12. Liberalno zelena stranka | 0,1% | 0,1% | 0,0% | 0,0 |
| 15. Ćale, ovo je za tebe | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0 |
| 13. Biram pravdu (Bulić) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0 |
Biračka mesta na kojima je lista imala kontrolora
| Izborna lista | Sva naselja | Gradska | Ostala | Unutar opštinaostala − gradska, p. p. |
|---|---|---|---|---|
| Pročitano rešenje | 7.548 | 3.224 | 4.324 | |
| 3. Studentska lista | 97,8% | 98,0% | 97,7% | −0,9 |
| 1. Ujedinjena Srbija | 95,3% | 96,2% | 94,8% | 0,0 |
| 2. Faktor stabilnosti (Dačić) | 89,1% | 89,4% | 88,8% | −3,2 |
| 8. Autentična desnica | 51,4% | 59,2% | 45,5% | −12,2 |
| 5. SVM | 55,1% | 43,9% | 63,5% | −1,1 |
| 17. Albanska koalicija | 12,2% | 11,7% | 12,7% | −2,1 |
| 4. Ljudski (Ljajić) | 23,3% | 17,8% | 27,4% | −4,5 |
| 11. Pokret snaga Srbije (Karić) | 30,1% | 32,1% | 28,7% | −12,5 |
| 10. SDA Sandžaka | 9,9% | 10,6% | 9,3% | −0,1 |
| 9. Evropska Srbija | 33,2% | 32,6% | 33,7% | −10,1 |
| 6. SPP (Zukorlić) | 10,6% | 8,4% | 12,1% | −0,7 |
| 7. Ruska stranka | 64,2% | 61,9% | 65,9% | −2,5 |
| 14. Rusko-srpsko jedinstvo | 54,0% | 56,1% | 52,4% | −1,5 |
| 16. Alternativa za Srbiju (Gajić) | 48,8% | 43,0% | 53,2% | −3,4 |
| 18. Majka Srbija – Gruda | 10,5% | 7,4% | 12,7% | −3,3 |
| 12. Liberalno zelena stranka | 58,3% | 58,9% | 57,9% | −3,8 |
| 15. Ćale, ovo je za tebe | 51,8% | 55,3% | 49,2% | −3,9 |
| 13. Biram pravdu (Bulić) | 51,0% | 50,8% | 51,2% | −3,5 |
„Unutar opština“ poredi ostala i gradska naselja iste opštine, u 126 opština sa biračkim mestima obe vrste, tako da lista jaka u seoskim opštinama ne izgleda jaka u selima svuda. Razlika je u procentnim poenima, prosek opština u kom svaka vredi koliko biračkih mesta ima manja strana.
Naselja po broju stanovnika
Broj stanovnika naselja u popisu 2022.
Udeo u važećim glasovima
| Izborna lista | Sva naselja | do 499 | 500–1.999 | 2.000–9.999 | 10.000–99.999 | 100.000 i više |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Biračka mesta | 7.558 | 2.025 | 1.497 | 1.255 | 1.843 | 938 |
| Naselja | 3.284 | 1.899 | 998 | 298 | 80 | 9 |
| Upisani birači | 5.883.574 | 463.162 | 913.523 | 1.069.075 | 2.104.141 | 1.333.673 |
| Izlaznost | 69,3% | 67,0% | 67,5% | 69,4% | 69,4% | 71,1% |
| 3. Studentska lista | 53,9% | 37,7% | 42,0% | 47,4% | 57,4% | 66,4% |
| 1. Ujedinjena Srbija | 39,2% | 53,7% | 49,1% | 45,0% | 35,6% | 29,2% |
| 2. Faktor stabilnosti (Dačić) | 2,2% | 4,0% | 3,0% | 2,4% | 1,8% | 1,4% |
| 8. Autentična desnica | 0,9% | 0,7% | 0,7% | 0,8% | 0,9% | 1,3% |
| 5. SVM | 0,8% | 0,3% | 1,3% | 1,5% | 0,8% | 0,1% |
| 17. Albanska koalicija | 0,7% | 0,5% | 1,8% | 1,2% | 0,4% | 0,0% |
| 4. Ljudski (Ljajić) | 0,5% | 0,6% | 0,4% | 0,2% | 0,8% | 0,2% |
| 11. Pokret snaga Srbije (Karić) | 0,5% | 0,4% | 0,5% | 0,5% | 0,5% | 0,4% |
| 10. SDA Sandžaka | 0,3% | 0,6% | 0,2% | 0,1% | 0,5% | 0,0% |
| 9. Evropska Srbija | 0,3% | 0,2% | 0,2% | 0,2% | 0,3% | 0,5% |
| 6. SPP (Zukorlić) | 0,3% | 0,6% | 0,3% | 0,2% | 0,4% | 0,0% |
| 7. Ruska stranka | 0,2% | 0,1% | 0,2% | 0,2% | 0,2% | 0,1% |
| 14. Rusko-srpsko jedinstvo | 0,1% | 0,1% | 0,1% | 0,1% | 0,1% | 0,1% |
| 16. Alternativa za Srbiju (Gajić) | 0,1% | 0,1% | 0,0% | 0,1% | 0,1% | 0,1% |
| 18. Majka Srbija – Gruda | 0,1% | 0,1% | 0,1% | 0,1% | 0,1% | 0,1% |
| 12. Liberalno zelena stranka | 0,1% | 0,0% | 0,0% | 0,1% | 0,1% | 0,1% |
| 15. Ćale, ovo je za tebe | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,1% | 0,0% | 0,0% |
| 13. Biram pravdu (Bulić) | 0,0% | 0,1% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% |
Biračka mesta na kojima je lista imala kontrolora
| Izborna lista | Sva naselja | do 499 | 500–1.999 | 2.000–9.999 | 10.000–99.999 | 100.000 i više |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pročitano rešenje | 7.548 | 2.021 | 1.494 | 1.253 | 1.842 | 938 |
| 3. Studentska lista | 97,8% | 98,0% | 97,9% | 96,7% | 99,2% | 96,2% |
| 1. Ujedinjena Srbija | 95,3% | 93,4% | 95,6% | 96,1% | 96,4% | 96,1% |
| 2. Faktor stabilnosti (Dačić) | 89,1% | 90,0% | 88,6% | 86,8% | 90,8% | 87,4% |
| 8. Autentična desnica | 51,4% | 41,8% | 46,1% | 50,1% | 65,3% | 54,5% |
| 5. SVM | 55,1% | 67,7% | 64,8% | 62,0% | 50,7% | 12,0% |
| 17. Albanska koalicija | 12,2% | 16,3% | 10,3% | 7,6% | 17,8% | 1,9% |
| 4. Ljudski (Ljajić) | 23,3% | 37,6% | 24,7% | 17,9% | 16,6% | 10,7% |
| 11. Pokret snaga Srbije (Karić) | 30,1% | 28,0% | 26,2% | 33,3% | 33,6% | 30,0% |
| 10. SDA Sandžaka | 9,9% | 11,0% | 7,3% | 4,2% | 12,2% | 14,5% |
| 9. Evropska Srbija | 33,2% | 26,8% | 36,1% | 46,6% | 39,1% | 13,0% |
| 6. SPP (Zukorlić) | 10,6% | 15,7% | 10,4% | 7,5% | 11,8% | 1,2% |
| 7. Ruska stranka | 64,2% | 60,7% | 69,8% | 70,0% | 62,4% | 58,3% |
| 14. Rusko-srpsko jedinstvo | 54,0% | 48,5% | 55,0% | 62,2% | 56,7% | 47,9% |
| 16. Alternativa za Srbiju (Gajić) | 48,8% | 53,5% | 51,5% | 58,5% | 55,5% | 8,3% |
| 18. Majka Srbija – Gruda | 10,5% | 18,6% | 9,8% | 7,3% | 9,6% | 0,0% |
| 12. Liberalno zelena stranka | 58,3% | 56,1% | 61,2% | 64,0% | 57,2% | 53,0% |
| 15. Ćale, ovo je za tebe | 51,8% | 48,9% | 48,1% | 56,1% | 51,1% | 59,7% |
| 13. Biram pravdu (Bulić) | 51,0% | 48,0% | 53,7% | 56,4% | 50,7% | 46,6% |
Naselja po promeni broja stanovnika
Promena broja stanovnika naselja od popisa 2011. do popisa 2022. Popis 2011. ne daje broj stanovnika po naseljima za Preševo i Bujanovac, pa njihovih biračkih mesta ovde nema.
Udeo u važećim glasovima
| Izborna lista | Sva naselja | pad veći od 20% | pad 10–20% | pad do 10% | isto ili više |
|---|---|---|---|---|---|
| Biračka mesta | 7.558 | 1.791 | 2.474 | 2.263 | 934 |
| Naselja | 3.284 | 1.491 | 1.146 | 447 | 144 |
| Upisani birači | 5.883.574 | 543.716 | 1.662.709 | 2.349.672 | 1.238.324 |
| Izlaznost | 69,3% | 64,6% | 69,6% | 71,5% | 68,4% |
| 3. Studentska lista | 53,9% | 38,2% | 48,0% | 58,3% | 61,7% |
| 1. Ujedinjena Srbija | 39,2% | 53,1% | 45,7% | 36,5% | 31,1% |
| 2. Faktor stabilnosti (Dačić) | 2,2% | 3,4% | 2,6% | 1,9% | 1,5% |
| 8. Autentična desnica | 0,9% | 0,7% | 0,7% | 1,0% | 1,1% |
| 5. SVM | 0,8% | 2,9% | 1,3% | 0,4% | 0,1% |
| 17. Albanska koalicija | 0,7% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% |
| 4. Ljudski (Ljajić) | 0,5% | 0,3% | 0,2% | 0,2% | 1,4% |
| 11. Pokret snaga Srbije (Karić) | 0,5% | 0,4% | 0,5% | 0,5% | 0,5% |
| 10. SDA Sandžaka | 0,3% | 0,2% | 0,1% | 0,1% | 1,0% |
| 9. Evropska Srbija | 0,3% | 0,1% | 0,2% | 0,3% | 0,4% |
| 6. SPP (Zukorlić) | 0,3% | 0,2% | 0,1% | 0,1% | 0,6% |
| 7. Ruska stranka | 0,2% | 0,2% | 0,2% | 0,2% | 0,1% |
| 14. Rusko-srpsko jedinstvo | 0,1% | 0,1% | 0,1% | 0,1% | 0,1% |
| 16. Alternativa za Srbiju (Gajić) | 0,1% | 0,0% | 0,1% | 0,1% | 0,1% |
| 18. Majka Srbija – Gruda | 0,1% | 0,1% | 0,1% | 0,1% | 0,1% |
| 12. Liberalno zelena stranka | 0,1% | 0,0% | 0,1% | 0,1% | 0,1% |
| 15. Ćale, ovo je za tebe | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% |
| 13. Biram pravdu (Bulić) | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% | 0,0% |
Biračka mesta na kojima je lista imala kontrolora
| Izborna lista | Sva naselja | pad veći od 20% | pad 10–20% | pad do 10% | isto ili više |
|---|---|---|---|---|---|
| Pročitano rešenje | 7.548 | 1.787 | 2.469 | 2.262 | 934 |
| 3. Studentska lista | 97,8% | 97,8% | 97,6% | 97,5% | 99,0% |
| 1. Ujedinjena Srbija | 95,3% | 94,9% | 95,8% | 95,1% | 95,1% |
| 2. Faktor stabilnosti (Dačić) | 89,1% | 89,8% | 90,6% | 87,9% | 85,3% |
| 8. Autentična desnica | 51,4% | 41,4% | 46,9% | 63,4% | 51,8% |
| 5. SVM | 55,1% | 69,1% | 65,2% | 42,5% | 27,8% |
| 17. Albanska koalicija | 12,2% | 12,7% | 11,1% | 9,3% | 13,0% |
| 4. Ljudski (Ljajić) | 23,3% | 32,3% | 22,7% | 18,3% | 15,7% |
| 11. Pokret snaga Srbije (Karić) | 30,1% | 25,7% | 27,1% | 27,7% | 45,7% |
| 10. SDA Sandžaka | 9,9% | 7,2% | 5,2% | 4,9% | 30,2% |
| 9. Evropska Srbija | 33,2% | 28,7% | 40,7% | 34,4% | 16,6% |
| 6. SPP (Zukorlić) | 10,6% | 11,9% | 8,2% | 6,6% | 14,9% |
| 7. Ruska stranka | 64,2% | 64,6% | 71,6% | 57,9% | 55,6% |
| 14. Rusko-srpsko jedinstvo | 54,0% | 52,4% | 59,2% | 51,3% | 48,9% |
| 16. Alternativa za Srbiju (Gajić) | 48,8% | 55,0% | 55,4% | 44,2% | 29,8% |
| 18. Majka Srbija – Gruda | 10,5% | 16,7% | 10,7% | 6,9% | 1,2% |
| 12. Liberalno zelena stranka | 58,3% | 58,4% | 64,2% | 53,0% | 54,3% |
| 15. Ćale, ovo je za tebe | 51,8% | 49,6% | 53,5% | 53,1% | 47,3% |
| 13. Biram pravdu (Bulić) | 51,0% | 50,9% | 56,1% | 50,0% | 39,4% |
Član ili zamenik člana biračkog odbora u proširenom sastavu, prema rešenjima koja objavljuje RIK, kao na strani Istraži. Udeo grupe se prikazuje gde je pročitano rešenje za bar polovinu njenih biračkih mesta.
Kako je napravljeno
- Podaci o naseljima su iz popisa 2022. Republičkog zavoda za statistiku, kako ih je objavio; arhiva ih čuva.
- Naselje biračkog mesta traži se istim pravilima za svako mesto, a prvo pravilo koje da odgovor odlučuje: ispravka rukom (4), naselje u adresi iz rešenja o biračkom odboru (4.429) ili u nazivu zgrade u njoj (1.600), u nazivu biračkog mesta (15), jedino naselje opštine (476), isto mesto na drugim izborima (607), i na kraju sedište opštine, samo za adresu sa ulicom ili brojem koja ne imenuje naselje (427).
- Udeo grupe je zbir glasova na prebrojanim biračkim mestima grupe podeljen zbirom važećih glasova na njima.